نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آغاز فعالیت بخش آموزش یونیدرو در حوزه معدن و صنایع معدنی

آغاز فعالیت بخش آموزش یونیدرو در حوزه معدن و صنایع معدنی


97/04/02

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه یونیدرو، مهشید فروهی، از آغاز فعالیت بخش آموزش این مؤسسه خبر داد و اظهار کرد: بخش پژوهش این مؤسسه فعالیت خود را از سال گذشته آغاز کرده و اکنون بخش آموزش پس از انجام تهیه بخشی از زیرساخت سازمانی حوزه آموزش خود، با برگزاری نخستین دوره تحت عنوان "اصول تجارت بین المللی مواد معدنی" فعالیت خود را آغاز می کند.

وی افزود: "دوره آموزشی اصول تجارت بین المللی مواد معدنی" اولین دوره آموزشی یونیدرو است که پس از انجام مطالعات تطبیقی با چندکشور مورد نظر و منتخب، با مشاوره و همکاری کارشناسان و متخصصان حوزه آموزش و دانشکده معدن دانشگاه تهران طراحی و اجرا می شود.

فروهی گفت: مدرس دوره کیوان جعفری طهرانی بوده و دوره مذکور در 54 ساعت و از اواخر تیر ماه 97 به مدت 6 هفته برگزار خواهد شد. در پایان دوره نیز گواهینامه معتبر به شرکت‌کنندگان اعطا خواهد شد. وی همچنین در خصوص ادامه ارتباط دانشجو و حوزه آموزش یونیدرو پس از پایان دوره به منظور اثربخشی بیشتر دوره تأکید نمود.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه یونیدرو یادآور شد: از مهمترین مسایل مورد نظر یونیدرو، پویا و سهیم بودن در ارتباط با فراهم‌سازی بسترهای اقتصاد دانشی در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور است، که در این راستا علاوه بر تعریف، طراحی و انجام مطالعات کاربردی و توسعه‌ای، از آغاز فعالیت خود تاکنون سعی در برقراری ارتباطات هدفمند با دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های مرتبط به عنوان واسط حرفه‌ای صنعت و دانشگاه دارد. همچنین تأکید بر مسئولیت اجتماعی یونیدرو درکمک به اشتغال‌زایی و برگزاری چنین دوره‌هایی را گامی مؤثر در اشتغال‌زایی جوانان و کارشناسان حوزه متبوع، کمک به شکوفایی، توسعه و رونق جامعه به ویژه در شرایط کنونی بسیج کشور در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و تحریم در یونیدرو مد نظر قرار گرفته است. از این رو، هدف از برگزاری این دوره تلاش در جهت مستحکم‌تر کردن پیوند حرفه‌ای صنعت و دانشگاه و فراهم کردن بستر مناسب برای ارتقای سطح دانش افراد به منظور ورود به بازار کار و فعالیت‌های اقتصادی در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

طی این نشست، کیوان جعفری طهرانی به عنوان مدرس دوره مذکور اعلام کرد: یکی دیگر از اهداف از برگزاری این دوره اشراف به دانش تحلیل بازار است که می تواند در بخش بین‌الملل به ویژه در دوره تحریم‌ها مؤثر باشد؛ چرا که اطلاعات به دست آمده را باید بر اساس نیازهای کشور تحلیل کنیم.

وی به عنوان استاد دوره افزود: پس از اتمام دوره نیز ارتباط شرکت‌کنندگان و اساتید دوره حفظ خواهد شد و آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات آنها هستیم.

برنامه ریزی یونیدرو برای افزایش سطح دانش فارغ التحصیلان

امید اصغری، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، نیز در این نشست ابراز امیدواری کرد با پشتوانه حرفه‌ای و برنامه‌ریزی‌های یونیدرو تا سال آینده پیش‌بینی می‌شود دوره‌های تخصصی و تکمیلی مختلف در حوزه معدن و صنایع معدنی برنامه‌ریزی و به اجرا درآید.

وی به خلاء آموزش در سرفصل‌های دروس مهندسی در دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و تصریح کرد: در دروس مهندسی معدن و صنایع معدنی مباحثی همچون مدیریت، بازرگانی و کسب و کار به طور تخصصی در دانشگاه‌ها مطرح نمی‌شود که این امر موجب ایجاد نیازهای آموزشی در فارغ‌التحصیلان برای ورورد به بازار کار می شود.

اصغری افزود: ما تلاش می‌کنیم فارغ‌التحصیلان را به سمت افزایش سطح دانش و رفع نیاز تخصصی مرتبط با بازرگانی در حوزه معدن و صنایع معدنی هدایت کنیم. برگزاری این دوره آموزشی نیز با توجه به نیاز آشنایی با تجارت بین‌الملل در حوزه معدن و صنایع معدنی و عدم وجود دوره مشابه در داخل کشور مزیت محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: برگزاری این دوره می‌تواند در اصلاح مدیریت، سیاست‌گذاری و اجرای استراتژی، پشتیبانی و بازرگانی در حوزه معدن و صنایع معدنی مؤثر بوده و ترس از ورود به بازار تجارت بین‌الملل را در این حوزه از بین ببرد. علاوه بر این، آگاهی و شناخت کافی از بازار می‌تواند فضای جدید کسب و کار را فراهم کند. چرا که فقط بحث کار آفرینی و اشتغال مطرح نیست و در صورتی که تجارت مواد معدنی با موفقیت به خارج از کشور انجام شود، کشش در تولید ایجاد شده و در نتیجه استخراج و اکتشاف بیشتری صورت می‌گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در ادامه گفت: دانشگاه تهران مادر دانشگاه‌های ایران است و برداشتن گام در حوزه‌هایی همچون پیوند صنعت و دانشگاه در مؤسسه یونیدرو نشان از ظرفیت بالای این دانشگاه در حل مسائل جامعه دارد.

ارزآوری بخش معدن

کورش شعبانی، نایب رییس و مدیر آموزش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران، از برگزاری دورهای تکمیلی اصول تجارت بین المللی مواد معدنی در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: بخش معدن و صنایع معدنی ارزآور بوده و از اولویت‌های اقتصادکشور محسوب می‌شود. شناخت مواد معدنی، جایگاه و اولویت صادرات آنها، ارزش افزوده مواد معدنی و کشورهای هدف از جمله مباحثی است که در این دوره به صورت تخصصی و کاربردی آنها پرداخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: مخاطبان این دوره دانشجویان، فارغ التحصیلان رشته معدن و صنایع معدنی، فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی و علاقمندان به کسب و کارهای بین‌الملل در این زمینه هستند.

به زودی متقاضیان می‌توانند از طریق وب سایت یونیدرو به آدرس Unidro. ut. ac. ir به جزییات برگزاری و ثبت نام آنلاین در دوره دسترسی پیدا کنند

لینک خبر