آخرین اخبار یونیدرو آخرین اخبار یونیدرو

باشگاه متخصصان نمونه برداری معدنی توسط شرکت کانساران بینالود با همکاری موسسه آموزشی پژوهشی یونیدرو افتتاح شد

تازه های یونیدرو تازه های یونیدرو

رویدادها رویدادها

صفحه درباره جشنواره

صفحه درباره جشنواره


بخش معدن و صنایع معدنی ایران با سبد متنوع و متعددی از محصولات، سابقه‌ای از بیش از نیم قرن در ساختار اقتصادی کشور دارد. زنجیره مطول ارزش آفرین این بخش شامل شرکت‌های تولیدی و خدمات فنی-مهندسی گسترده و شبکه‌ای فعال از شرکت‌های تامین‌کننده نیازمندی‌های فناورانه است. تعمیق و مطالعه این بخش از صنعت حکایت از وجود رفتار تولید محوری و تلاش برای افزودن بر سهم و اندازه‌های تولید دارد.

ظهور مفهوم اقتصاد دانش‌بنیان و لزوم حرکت صنایع در خلق ارزش افزوده بالاتر در این پارادایم اقتصادی، بخش معدن و صنایع معدنی را به تغییر در محتوا و رفتار صنعتی واداشته است. پارادایم حاضر، دانش را برجسته‌ترین منبع تولید دانسته و تلاش می‌کند با اهرم کردن منابع طبیعی به افزایش یادگیری‌های فناورانه و ارائه راه‌حل‌های نوآورانه رونق بخشد. در کشور نیز به جهت تجربیات انباشت شده در صنعت و همچنین حمایت‌های طرف عرضه از قبیل پرورش نیروی انسانی، حمایت‌های مالی و مالیاتی از شرکت‌ها، نوآوری‌های نهادی مانند صندوق‌های جسور، پارک‌های علمی و فناوری، مراکز نواوری و شتاب دهنده‌های نوآوری کانون‌های پرشماری از نوآوران فناور در قالب کسب و کارهای نوظهور و شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفته‌اند. دسته اخیر، هر چند ظرفیت بالایی در حل مسائل معدن و صنایع معدنی دارند اما لمس این دستاوردها در ارتقای ارزش افزوده معدن و صنایع معدنی مستلزم حمایت‌های بازارسازی است. تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در معدن و صنایع معدنی و افزایش کاربرد راه‌حل‌های نوآورانه نیازمند ایجاد کانال‌های ارتباطی میان نوآوران فناور با شرکت‌های ریشه‌دار و بالغ معدن و صنایع معدنی است.

با درک چنین زمینه‌ای «جشنواره ایده‌های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی (اینوماین)» در تیرماه 1397 برگزار شد. موسسه یونیدرو به عنوان واسطی حرفه‌ای تلاش کرد با برقراری ارتباط میان بازیگران اصلی معدن و صنایع معدنی و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان از قبیل ایمیدرو،معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،دانشگاه تهران،پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، ستاد توسعه فناوری‌های ساخت و مواد پیشرفته و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با انجام فعالیتی شش‌ماهه اینوماین 1 را برگزار نماید. در جشنواره اینوماین 1 با تلاش‌های انجام شده در شش محور، 137 عنوان ایده نوآورانه معدن وصنایع معدنی دریافت و با ارزیابی‌های انجام شده و برگزاری میزهای داوری 10 ایده برتر انتخاب گردیدند. با حمایت‌های ایمیدرو زمینه تقدیر از این ایده‌ها فراهم آمده که در مراسمی با حضور ریاست محترم ایمیدرو و دانشگاه تهران و نمایندگانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری‌های ساخت و مواد پیشرفته صورت پذیرفت. برگزاری این جشنواره ضمن موفقیت هایی، دارای چالش و کاستی هایی بوده است موفقیت‌هایی، دارا کاستی هایی بوده است

بازتاب و دستاوردهای اینوماین 1،  اهمیت برگزاری جشنواره را برای نهادهای مختلف معدنی و صنایع معدنی و همچنین بازیگران اقتصاد دانش‌بنیان برجسته کرد. به ویژه آنکه ریاست فقید موسسه یونیدرو، مرحوم شادروان «دکتر سید شمس‌الدین وهابی» با شناخت عمیق خود از ماهیت معدن و صنایع معدنی ایران و همچنین لزوم اقتصاد دانش‌بنیان، تبدیل اینوماین به پلتفرمی دائمی برای برقراری ارتباط میان خالقان و کاربران نوآوری‌های فناورانه را مورد توجه قرار داده بوده‌اند. از این‌رو موسسه یویندرو در تلاش است در آّبان ماه 1398، اینوماین 2 را با درس‌آموزی از جشنواره گذشته و در بخش‌های متنوع‌تری با حضور فعالانه‌تر و گسترده‌تر بازیگران برگزار نماید.

اینوماین 2 علاوه بر برگزاری جشنواره در محورهای منتخب نیازمندی‌های عام معدن و صنایع معدنی در تلاش است سه بخش جدید الف) نشست‌های B2B، ب) نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان معدن و صنایع معدنی و ج) ارائه نیازمندی‌های فناورانه شرکت‌های منتخب را برگزار نماید.

موسسه یونیدرو تلاش کرده است تا در برگزاری اینوماین 2 بازیگران معدنی از قبیل ایمیدرو، سازمان زمین‌شناسی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، شرکت ملی فولاد، شرکت ملی مس، شرکت فولاد مبارکه، شرکت مس سرچشمه، مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران، بانک صنعت و معدن، صندوق بیمه معادن، انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، انجمن مهندسی معدن ایران و ... و همچنین بازیگران اقتصاد دانش‌بنیان از قبیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریف صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، پارک علم و فناوری پردیس، مراکز نوآوری و شتابدهنده‌ها، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال، ستاد توسعه فناوری‌های آب و ... را همراه کند. این بدان معنا موسسه یونیدرو از مشارکت و همراهی بازیگران جدید و علاقه‌مند همچنان استقبال خواهد کرد. چرا که اینوماین 2 درصدد است:

الف) محورهای مسائل و نیازمندی‌های معدن و صنایع معدنی را به روزرسانی کند.

ب) طرح ایده و راه‌حل‌های نوآورانه معدن و صنایع معدنی را تشویق، تهییج و حمایت کند.

ج) هم‌نشینی و هم‌افزایی بازیگران دانشی معدن و صنایع معدنی را موجب گردد.

د) بستری برای نمایش دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با معدن وصنایع معدنی شود.

ه) بلندگویی برای ارائه نیازمندی‌های فناورانه شرکت‌های ریشه‌دار و بالغ معدن و صنایع معدنی گردد.

و) پلت فرمی مشروع و قانونی برای تعریف همکاری میان خالقان و کاربران دانش در معدن و صنایع معدنی گردد.


خبرها و اطلاعیه ها خبرها و اطلاعیه ها

نمایش 1 - 18 از 22 نتیجه
آیتم در هر صفحه 18
از 2